Epsomská soľ

Kód: 10501 10504 105025 10506 Zvoľte variant
€4 / ks €15,70 / ks €75 / ks €22,50 / ks od €4 / ks
Skladom Skladom Skladom Skladom Zvoľte variant
hmotnosť
Zvolený variant nie je k dispozícii. Reset vybraných parametrov.
Môžeme doručiť do:
21.6.2024 21.6.2024 21.6.2024 21.6.2024 Zvoľte variant

epsomská soľ má veľmi potentné detoxikačné vlastnosti, pretože dokáže prečistiť celé telo a jej hlavnou výhodou je, že sa ľahko vstrebáva cez pokožku a vstupuje do krvného obehu organizmu

Detailné informácie

Podrobný popis

Epsomská soľ je zložená z minerálov horčíka a síranu. Horčík znižuje zápaly, pomáha zlepšovať funkciu svalov a nervov. Sírany zlepšujú vstrebávanie živín, vyplavujú z tela toxíny a podľa niektorých zdrojov pomáhajú zmierňovať migrény.

Výskumy dokázali, že horčík a sírany sa veľmi jednoducho vstrebávajú cez pokožku, ideálnou voľbou, ako doplniť tieto minerály, je preto kúpeľ v epsomskej soli.

 

Napomáha pri:

 • zmenšuje opuchy brucha,
 • uvoľňuje a regeneruje svaly,
 • detoxikuje organizmus, pretože čistí pokožku a odplavuje z nej toxíny,
 • pomáha urýchľovať rekonvalescenciu po športových a iných zraneniach, najmä preto, že zlepšuje prekrvenie svalov a nervov,
 • obnovuje rovnováhu pH v tele,
 • lieči kožné problémy,
 • uvoľňuje nervový systém, čím utišuje bolesti chrbta, kĺbov a svalov,
 • pomáha znižovať krvný tlak a zabraňuje krvným zrazeninám,
 • upravuje srdcový rytmus,
 • pomáha lepšiemu a kľudnejšiemu spánku.

 

Návod na použitie:

Do vane (asi 60 litrov vody) nasypte 250 g soli, rozpusťte vo vode teplej 37 – 38 °C, ponorte sa do vody a relaxujte. Vo vode nezostávajte dlhšie ako 15 – 20 minút a potom relaxujte. Pokožku pred kúpeľom môžete aj jemne vydrhnúť kefou.

 

Proti mastným vlasom

Epsomská soľ má aj nezvyčajnú vlastnosť - dokáže nasiaknuť prebytočný olej z vlasov. Stačí pridať za hrsť soli, keď si vlasy šampónujeme a umyť ako zvyčajne. Experti na túto soľ odporúčajú vytvoriť si na vlasy aj posilňujúcu masku. Získame ju tak, že jeden diel vlasového kondicionéru zmiešame s jedným dielom soli. Zmes zahrejeme na panvici a natrieme na vlasy. Necháme pôsobiť dvadsať minút, potom opláchneme. Výsledok? Mäkšie, plnšie vlasy, posilnené konce vlasov, ktoré boli tepelne poškodené napríklad kulmovaním. Vyhneme sa vďaka nej aj krepovateniu vlasov.

  

Píling a čistenie

Stačí zmiešať pol lyžičky epsomskej soli s obvyklým čistiacim prípravkom na tvár. Vmasírujeme na pokožku, opláchneme studenou vodou a osušíme. Zvýši to hladinu horčíka v pleti, pôsobí omladzujúco, hydratuje pokožku a tiež ju detoxikuje. Keďže minerály vstrebávame cez kožu, nemôžeme sa predávkovať.

 

To stále nie je všetko

Roztoky s touto soľou pôsobia priaznivo proti modrinám, opuchom, unaveným nohám, odstránia nežiaduce pachy, upokojujú po diaľkovom lete, uvoľňujú kĺby, svaly, prinášajú pokojný spánok. Síran horečnatý aktivuje hojivé mechanizmy tela.

Tiež pôsobí ako preháňadlo, pomáha k vnútornej očiste, zmäkčuje stolicu, upravuje zle fungujúcu tráviacu sústavu. Pozor však, epsomská soľ, ktorú plánujete použiť vnútorne musí byť potravinárska a mala by sa podávať pred raňajkami zmiešaná s vodou. Vopred sa o jej užití však poraďte so svojim lekárom.

 

Epsomskú soľ môžete využiť aj v záhrade  pre zdravý rast rastlín a bohatú úrodu.

 

Ako použiť Epsomskú soľ v záhradke

 

Pri siatí semien a sadení sadeníc: Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov odporúčame rozsypať 1 šálku soli na 10 m2 obrábanej pôdy alebo vsypať 1-2 čajové lyžičky soli do každej jamky, kde budete siať semená.

 

Pri raste rastlín, kvitnutí a tvorbe plodov: Rozsypte 1 lyžicu soli okolo každej rastlinky a zavlažte vodou. Procedúru opakujte každé dva týždne. Ďalšou možnosťou je pripraviť si postrek z 1 - 2 lyžíc soli a 5 litrov vody a striekať ho pomocou fľaše s rozprašovačom okolo rastlín.

 

8 top využití Epsomskej soli v záhradke

 

 1. Epsomská soľ zlepšuje klíčenie semien

Ak Epsomskú soľ použijete v záhradke ako doplnok hnojiva pri sejbe, dodá vašej záhradke silný impulz od samého začiatku. Horčík v nej napomáha pri klíčení semien, pomáha posilňovať bunkové steny a posilňuje sadenice.

 

 1. Epsomská soľ pomáha vstrebávať živiny

Mnoho komerčných hnojív obsahuje horčík, ktorý pomáha rastlinám pri vstrebávaní ďalších potrebných živín, ako sú dusík, fosfor, či síra. Pre tých farmárov, ktorý používajú len organické hnojivá, môže byť epsomská soľ výbornou pomocou, pretože zlepší vstrebateľnosť živín prirodzenou cestou.

 

 1. Epsomská soľ zabraňuje žltnutiu a kučeraveniu listov

Všimli ste si, že listy na rastlinách sú žlté alebo zvlnené? To je známy nedostatok horčíka. Ak pridáte epsomskú soľ do pôdy okolo chorej rastliny, zvýši sa množstvo horčíka v pôde a tým môže dôjsť k zlepšeniu týchto nepriaznivých znakov. Ak chcete pôsobenie síranu horečnatého v epsomskej soli ešte zrýchliť, tak rozpusťte 2 polievkové lyžice soli v 3 a pol litri vody a striekajte tento roztok priamo na listy.

 

 1. Epsomská soľ odrádza záhradné škodce

Hoci epsomská soľ nedehydratuje slimáky a slizniaky ako stolná soľ (chlorid sodný), taktiež môže byť použitá na ničenie škodcov. Kryštály tejto soli sú ostré a keď sú nasypané okolo rastlín, dráždia škodcov. Majte však na pamäti, že epsomská soľ sa veľmi ľahko rozpúšťa vo vode, takže akékoľvek (aj malé) množstvo zrážok spôsobí jej rozpustenie a vsiaknutie do pôdy.

 

 1. Ovocie je sladšie použitím epsomskej soli

Proces zrenia plodov je veľmi náročným procesom v životnom cykle rastliny. Ak použijete epsomskú soľ pri zrení ovocia, orechov a viniča, rovnako ako pri klíčení rastlín, tak sa vo vnútri rastlinnej bunky zvýši koncentrácia chlorofylu, ktorý je potrebným zdrojom energie pre rastlinu. Viac energie pre rastlinku znamená viac cukru, čo dovolí rastline vyprodukovať sladšie, zdravšie plody.

 

 1. Epsomská soľ a paradajky

Plody rajčiaka jedlého sú omnoho väčšie ako jeho ostatná časť, čo vedie k ešte väčšej pravdepodobnosti toho, že mu bude chýbať horčík. Keďže paradajky pre svoj rast potrebujú aj veľa vápnika, ktorý je vstrebávaný najmä koreňmi, odporúčame vám použiť pri pestovaní paradajok roztok epsomskej soli striekaný priamo na listy. Roztok pripravíte zmiešaním 2 lyžíc soli a 3 litrov vody. Používať by ste ho mali každé dva týždne. Po jeho použití vám vypestované paradajky budú závidieť všetci známi, pretože budú oveľa chutnejšie a šťavnatejšie.

 

 1. Viac a väčšie plody papriky s epsomskou soľou

Aj plody papriky sú väčšie ako rastlina a potrebujú čo najviac horčíka, preto odporúčame aj pri nich postupovať podobne ako pri paradajkách pre dosiahnutie čo najväčšieho výnosu.

 

 1. Epsomskou soľou ku krajším ružiam

Pýtate sa, prečo sú ruže vášho suseda krajšie ako tie vaše? Jednou z odpovedí môže byť aj epsomská soľ. Nielen, že ruže po nej produkujú krajšie, väčšie kvety, ale odborníci sa zhodujú, že viac horčíka pomáha aj v raste stoniek. A samozrejme, keďže epsomská soľ zvyšuje produkciu chlorofylu, tak majú ruže tmavšie, zelenšie listy.

 

Môže epsomská soľ uškodiť?

Nemusíte mať obavy, že by ste pri pridávaní epsomskej soli do pôdy mohli rastlinám, či samotnej pôde uškodiť, pretože síran horečnatý má neutrálne pH. Epsomská soľ je bezpečná, ľahko použiteľná a navyše lacná. Tak neváhajte a skúste ju aj vy použiť vo svojej záhradke.